Trening CBSM – lepsza jakość życia chorych na raka piersi

Naukowcy z Uniwersytetu w Miami twierdzą, że poznawczo-behawioralny trening zarządzania stresem ma pozytywny i długotrwały wpływ na funkcjonowanie psychospołeczne kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi we wczesnym stadium. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie American Cancer Society.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Miami, na czele z profesorem Michael’em Anton przeprowadził długoletnie badania mające na celu analizę wpływu poznawczo-behawioralnego treningu zarządzania stresem na funkcjonowanie psychospołeczne kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi we wczesnym stadium.

NCBSM (cognitive-behavioral stress management) – poznawczo-behawioralny trening zarządzania stresem opracowany przez psychologa z Uniwersytetu w Miami, profesora Michael’a Antoni, składa się nauki technik relaksacyjnych i nowych umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Naukowcy zakwalifikowali do badań 100 kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi we wczesnym stadium. Wszystkie kobiety przeszły leczenie operacyjne minimum 2 tygodnie przed rozpoczęciem badań. W pierwszej grupie znalazło się 51 kobiet, które przez 10 tygodni uczestniczyły w poznawczo-behawioralnym treningu zarządzania stresem. W drugiej grupie znalazło się 49 kobiet, które przez 1 dzień uczestniczyły w seminarium poświęconym rakowi piersi.

W badaniu wykorzystano kwestionariusze: Center for Epidemiologic Studies – Depression (CES-D) oraz Functional Assessment of Cancer Therapy – Breast (FACT-B). Uczestniczki badania regularnie wypełniały kwestionariusze od 8 do 15 lat po tym, jak uczestniczyły w poznawczo-behawioralnym treningu zarządzenia stresem lub seminarium poświęconym rakowi piersi.

Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że kobiety, u których zdiagnozowano raka piersi we wczesnym stadium, które uczestniczyły w poznawczo-behawioralnym treningu zarządzania stresem mają istotnie niższy poziom depresji i wyższy poziom jakości życia w porównaniu z kobietami z grupy kontrolnej. Naukowcy podkreślają, że kobiety, które uczestniczyły w poznawczo-behawioralnym treningu zarządzania stresem miały wyższą jakość życia przez rok od interwencji oraz niższy poziom depresji przez 5 lat od interwencji w porównaniu z kobietami z grupy kontrolnej.

Kobiety cierpiące z powodu raka piersi, które wzięły udział w badaniu początkowo wykorzystywały techniki zarządzania stresem do lepszego radzenia sobie z napięciem związanym z chorobą. Dużą zaletą tych technik jest możliwość stosowania ich w późniejszym etapie leczenia np. do lepszego radzenia sobie z lękiem związanym z nawrotem choroby. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że umiejętności te są przydatne do redukowania depresji, stresu i optymalizacji jakości życia i mają długotrwały wpływ na funkcjonowanie psychospołeczne – mówi członek zespołu badawczego dr Jamie Stagl.

Źródło: Stagl, J. M., Bouchard, L. C., Lechner, S. C., Blomberg, B. B., Gudenkauf, L. M., Jutagir, D. R., Glück, S., Derhagopian, R. P., Carver, C. S., & Antoni, M. H. Long term psychological benefits of cognitive-behavioral stress management for women with breast cancer: 11-year follow-up of a randomized controlled trial. Cancer, 2015.

Paweł Zegarow – psycholog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ