Terapia w wirtualnej rzeczywistości pomaga chorym na depresję

Terapia wykorzystująca wirtualną rzeczywistość pomaga osobom chorym na depresję – twierdzi prof. Chris Brewin z University College w Londynie. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie British Journal of Psychiatry.

„Osoby cierpiące z powodu depresji lub zaburzeń lękowych często są nadmiernie wymagające i krytyczne wobec samych siebie – mówi prof. Chris Brewin, kierownik zespołu badawczego. Nadmierny samokrytycyzm jest jednym z głównych czynników psychologicznych odpowiedzialnych za powstawanie i utrzymywanie się depresji i zaburzeń lękowych.”

Zobacz też: Wirtualna rzeczywistość jest pomocna w leczeniu bólu

Głównym celem eksperymentu przeprowadzonego przez zespół brytyjskich i hiszpańskich naukowców było zbadanie czy terapia w wirtualnej rzeczywistości może być wykorzystana do leczenia depresji, dzięki nauczeniu osób chorych na depresję większego współczucia wobec samych siebie i zmniejszenia nadmiernego krytycyzmu.

W eksperymencie udział wzięło 15 osób (10 kobiet i 5 mężczyzn) cierpiących w powodu depresji w wieku od 23 do 61 lat. Wszyscy uczestnicy odbyli 3 (45 minutowe) sesje terapeutyczne w specjalnych goglach umożliwiających odbiór wirtualnej rzeczywistości.

Badani po założeniu gogli wcielali się w rzeczywistych wymiarów postać wirtualnego awatara, który w pełni odwzorowywał ruch i postawę badanej osoby. Następnie w rzeczywistości wirtualnej pojawiała się postać płaczącego dziecka. Zadaniem badanych było nawiązanie rozmowy, okazanie współczucia i pocieszenie dziecka. W kolejnym etapie uczestnik wcielał się w osobę płaczącego dziecka i biernie obserwował zachowania, które jeszcze kilka minut wcześniej sam zaprezentował.

Zobacz też: Czego nie mówić osobie chorej na depresję?

Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że w ciągu miesiąca po przeprowadzeniu terapii w wirtualnej rzeczywistości 9 na 15 osób odnotowało niższe nasilenie objawów depresyjnych, a 4 z 9 osób uzyskało znaczący klinicznie spadek ciężkości depresji.

Uzyskane wyniki rzucają nowe światło na możliwość wykorzystania nowoczesnej technologii w pracy psychoterapeutycznej. Zdaniem naukowców interwencje w wirtualnej rzeczywistości mają duży potencjał kliniczny, dlatego konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, które pozwolą ocenić skuteczność tego rodzaju oddziaływań w terapii depresji na większą skalę.

Paweł Zegarow | Psycholog

Źródło: Chris Brewin et al. Embodying self-compassion within virtual reality and its effects on patients with depression. British Journal of Psychiatry Open, February 2016.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ