Tai-Chi może obniżyć ryzyko nawrotu raka piersi

Naukowcy z University of California w Los Angeles twierdzą, że uprawianie Tai-Chi może zmniejszyć stan zapalny i obniżyć ryzyko nawrotu raka piersi. Wyniki trwających 5 lat badań opublikowano w piśmie Journal of the National Cancer Institute Monographs.

Zespół naukowców z University of California w Los Angeles, któremu przewodził dr Michael Irwin z Cousins Center for Psychoneuroimmunology przeprowadził eksperyment, mający na celu zbadanie wpływu Tai-Chi na stan zapalny wśród kobiet, które przeżyły raka piersi.

Współczesne badania pokazują, że kobiety, u których zdiagnozowano raka piersi w ciągu ostatnich 10 lat cierpią z powodu bezsenności trzy razy częściej niż osoby zdrowe. Zaburzenia snu mogą prowadzić nie tylko do powstania stanu zapalnego, który zwiększa ryzyko nawrotu raka piersi, ale także do chorób układu krążenia.

W badaniu wzięło udział 90 kobiet w wieku 30-85 lat, u których zdiagnozowano raka piersi i zakończono leczenie co najmniej 6 miesięcy przed rozpoczęciem eksperymentu. Dodatkowo, wszystkie uczestniczki badania spełniały kryteria bezsenności zawarte w DSM-IVTR.

W grupie badawczej znalazło się 45 kobiet, które ćwiczyły Tai-Chi. W grupie kontrolnej znalazło się 45 kobiet, które uczestniczyły w standardowym programie leczenia bezsenności. Interwencje w obu grupach trwały przez 3 miesiące (2 godziny w tygodniu).

Przed rozpoczęciem eksperymentu i po jego zakończeniu pobrano próbki krwi od wszystkich uczestniczek badania. Pozwoliło to naukowcom na zbadanie wpływu interwencji na stan zapalny u kobiet, które przeżyły raka piersi i cierpią z powodu bezsenności.

U ludzi ćwiczących Tai-Chi obniża się poziom hormonów stresu, produkowanych przez sympatyczny układ nerwowy. Praktykowanie Tai-Chi wprowadza organizm w stan relaksu i podobnie jak inne formy medytacji wykazuje działanie przeciwzapalne – mówi dr Michael Irwin, koordynator eksperymentu.

Badania wykazały, że poziom białka C-reaktywnego nie zmienił się pod wpływem ćwiczeń Tai-Chi i standardowego programu leczenia bezsenności, jednakże w grupie ćwiczącej Tai-Chi zauważono zmniejszoną aktywność zapalną na poziomie komórkowym oraz zmniejszoną ekspresję genów kodujących mediatory prozapalne.

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na możliwość wykorzystania Tai-Chi w profilaktyce raka piersi i promocji zdrowia, zwłaszcza w krajach o niskich dochodach z utrudnionym dostępem do służby zdrowia.

Źródło: Irwin, M. R., Olmstead, R., Breen, E. C., Witarama, T., Carrillo, C., Sadeghi, N., ... & Cole, S. (2014). Tai chi, cellular inflammation, and transcriptome dynamics in breast cancer survivors with insomnia: a randomized controlled trial. JNCI Monographs, 2014(50), 295-301.

Paweł Zegarow – psycholog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ