Stres prenatalny i problemy jelitowe noworodków

Stres prenatalny jest związany z osłabieniem mikroflory jelitowej oraz występowaniem reakcji alergicznych u noworodków. Do takich wniosków doszli naukowcy z Radboud University w Nijmegen. Wyniki badań zostały opublikowane z czasopiśmie Psychoneuroendocrinology.

Wyniki wcześniejszych badań wykazały, że stres prenatalny może negatywnie wpływać na rozwój płodu. Zespół naukowców z Radboud University w Nijmegen przeprowadził eksperyment mający na celu zbadanie związku stresu prenatalnego i problemów jelitowych u noworodków.

Naukowcy ocenili poziom stresu prenatalnego za pomocą kwestionariuszy psychologicznych oraz analizy śliny w grupie 59 kobiet w ciąży. Zebrane dane porównali z próbkami kału 56 noworodków w wieku od pierwszego tygodnia do 4 miesiąca życia.

Wyniki badań wykazały, że wysoki poziom stresu prenatalnego i wysoki poziom kortyzolu w ślinie matek negatywnie wpłynął na mikroflorę jelitową u noworodków. Flora bakteryjna w jelitach noworodków charakteryzowała się wyższą zawartością Proteobacterii oraz niższą zawartością bakterii kwasu mlekowego i Actinobacterii. Taki skład mikroflory bakteryjnej w jelitach może wiązać się z problemami jelitowymi oraz reakcjami alergicznymi u noworodków.

Jak podkreślają naukowcy, dzieci, których matki doświadczały wysokiego poziomu stresu w trakcie ciąży, miały osłabioną florę bakteryjną jelit. Jest to jednak korelacja, a nie związek przyczynowo-skutkowy. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że stres prenatalny jest bezpośrednią przyczyną kłopotów jelitowych u dzieci. Naukowcy uważają, że może to być potencjalny mechanizm, który wymaga dalszych badań.

Źródło: Maartje A.C. Zijlmans, Katri Korpela, J. Marianne Riksen-Walraven, Willem M. de Vos, Carolina de Weerth. Maternal Prenatal Stress is Associated with the Infant Intestinal Microbiota. Psychoneuroendocrinology, 2015.

Magdalena Smosarska – psycholog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ