Sposób chodzenia ma wpływ na nasze samopoczucie

O tym, że nasz nastrój może wpływać na sposób chodzenia wiemy nie od dziś. Ale czy ta zależność działa także w drugą stronę? Okazuje się, że tak – sposób chodzenia może poprawić albo pogorszyć nasze samopoczucie.  

Dotychczas przeprowadzone badania wykazały, że istnieje różnica pomiędzy sposobem chodzenia osób cierpiących na depresję, a sposobem chodzenia osób bez zaburzeń nastroju.

Tym razem zespół naukowców z Queen’s University pod kierownictwem prof. Troje postanowił sprawdzić, czy sposób chodzenia może wpływać na nasz nastrój.

Przeczytaj: Czego nie mówić osobie chorującej na depresję?

W tym celu naukowcy prezentowali badanym listę słów o pozytywnym albo negatywnym znaczeniu (np. „brzydki”, „odważny”, „zaniepokojony”). Następnie badani maszerowali na bieżni – w tym czasie naukowcy obserwowali ich sposób chodzenia. Badani w trakcie marszu widzieli na ekranie wskazówkę, która odchylała się w prawą lub w lewą stronę, w zależności od sposobu chodzenia charakterystycznego dla osoby radosnej bądź chorej na depresję. Następnie naukowcy prosili badanych o modyfikację sposobu chodzenia tak, aby wskazówka na ekranie przesunęła się w przeciwnym kierunku. Na ostatnim etapie badań naukowcy prosili badanych o przypomnienie sobie jak największej ilości słów z listy, którą zaprezentowali na samym początku.

Wyniki przeprowadzonego badana wykazały, że osoby proszone o sposób chodzenia zbliżony do osób z depresją pamiętały znacznie więcej słów o negatywnym znaczeniu w porównaniu z osobami z drugiej grupy. Zdaniem naukowców zaobserwowana różnica wskazują, że sposób chodzenia charakterystyczny wśród osób cierpiących na depresję wywołał u badanych spadek nastroju.

Badanie opierało się na założeniu, że zaburzenia depresyjne mają wpływ na naszą pamięć – osoby z klinicznie zdiagnozowaną depresją o wiele lepiej pamiętają negatywne zdarzenia, łatwiej im do nich wrócić i szybciej się uaktywniają niż wspomnienia zdarzeń pozytywnych. Jednocześnie rozpamiętywanie negatywnych wydarzeń sprawia, że czują się jeszcze gorzej, co tworzy samonapędzające się koło negatywnych myśli i emocji.

Monika Anna Sakowska | Psycholog

fb-icon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ