Próbowanie alkoholu w dzieciństwie to zły pomysł

Naukowcy z Center of Alcohol and Addiction Studies, Brown University w Providence twierdzą, że dzieci, które po raz pierwszy spróbowały alkoholu za zgodą rodziców, aż pięciokrotnie częściej sięgają po alkohol w późniejszym wieku. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Studies on Alcohol and Drugs.

Zespół naukowców z Center of Alcohol and Addiction Studies, Brown University w Providence na czele z dr Kristin M. Jackson przeprowadził badanie mające na celu sprawdzenie, czy spożywanie niewielkich ilości alkoholu w młodym wieku jest związane z podejmowaniem ryzykownych zachowań związanych z alkoholem w okresie dojrzewania.

Mimo, że spożywanie alkoholu dozwolone jest w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej od 21 roku życia, badania Youth Risk Behavior Surveillance z 2011 r. wykazały, że blisko 20% uczniów klas 9-12 spróbowało alkoholu przed 13 rokiem życia.

W trwających trzy lata badaniach wzięło udział 561 gimnazjalistów z Rhode Island. W badaniach wykorzystano między innymi ankietę Child Behavior Checklist oraz Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych z Piciem Alkoholu (Alcohol Use Disorders Identification Test AUDIT) – kwestionariusz wskazujący prawdopodobieństwo występowania problemów alkoholowych u rodziców.

Uczniowie pierwszy raz zostali poddani badaniu w szóstej klasie (w wieku około 11 lat). Wówczas 29,5% z nich zadeklarowało, że kiedyś spróbowało alkoholu – większość za przyzwoleniem rodziców. Po trzech latach 26% tych uczniów przyznało, że zdarzyło się im wypicie całego drinka, a 9% – że byli już pijani. Dla porównania deklaracje takie złożyło odpowiednio – mniej niż 6% i niespełna 2% rówieśników, którzy nie próbowali w dzieciństwie alkoholu.

Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że w porównaniu do uczniów, którzy nie próbowali alkoholu, ci, którzy w szóstej klasie deklarowali, że próbowali go już wcześniej, byli pięć razy bardziej narażeni na to, że w szkole średniej zaczną pić więcej. Dodatkowo, w przypadku tych uczniów prawdopodobieństwo, że zdarzy im się bycie pijanym, jest czterokrotnie wyższe.

Nie chcemy oceniać, czy to, że rodzice pozwalają na próbowanie alkoholu swoim dzieciom jest OK czy nie jest OK – mówi dr Kristina M. Jackson, koordynatorka badań. Wielu rodziców wierzy, że pozwolenie dzieciom na wczesne spróbowanie alkoholu w domu nauczy je odpowiedzialnego spożywania alkoholu w przyszłości. Nasze badania dowodzą, że tak nie jest – twierdzi badaczka.

Według badaczy istnieje wiele czynników, które mają wpływ na spożycie alkoholu wśród nieletnich. Naukowcy wzięli pod uwagę między innymi: zwyczaje alkoholowe rodziców, historię spożywania alkoholu czy dyspozycje osobowościowe dzieci, takie jak impulsywność i tendencja do podejmowania zachowań ryzykownych. Związek między wczesnym popijaniem alkoholu a piciem ryzykownym w liceum ujawnił się nawet po uwzględnieniu tych dodatkowych czynników.

Zdaniem naukowców wyniki badań podkreślają, jak ważne jest dawanie dzieciom wyraźnego sygnału i jasnych informacji na temat alkoholu – tak, aby wiedziały, że nie mogą próbować żadnego z trunków, które są dostępne w domu.

, , , , The prospective association between sipping alcohol by the sixth grade and later substance use. Journal of Studies on Alcohol and Drugs, 76(2), 2015.
Magdalena Smosarska | psycholog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ