Pracoholicy częściej cierpią z powodu zaburzeń psychicznych

Osoby uzależnione od pracy znacznie częściej niż inni ludzie cierpią z powodu lęku, depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i ADHD – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie PLOS ONE.

Większość badaczy traktuje pracoholizm jako jeden z rodzajów uzależnienia psychicznego czy też kompulsywnego zaburzenia zachowania, które objawia się obsesyjną i wewnętrzną potrzebą wykonywania pracy kosztem odpoczynku, życia rodzinnego, relacji z innymi czy rozwoju osobistego.

Pracoholizm negatywnie wpływa na główne aspekty ludzkiego życia. Zwiększa poziom odczuwanego stresu w pracy, prowadzi do powstawania konfliktów z najbliższymi oraz obniża zadowolenie z jakości relacji z innymi ludźmi.

Zdaniem naukowców z University of Bergen pracoholizm jest związany z występowaniem różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. W zakrojonym na szeroką skalę badaniu udział wzięło 16 426 aktywnych zawodowo osób dorosłych z Norwegii.

Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że osoby uzależnione od pracy prezentowały znacznie wyższe nasilenie objawów zaburzeń psychicznych w porównaniu do osób aktywnych zawodowo, które cechowały się zdrowym stosunkiem do pracy – mówi członek zespołu badawczego, psycholog kliniczny Cecilie Schou Andreassen.

 Pracoholicy vs Nie-pracoholicy 

ADHD 32,7 %  vs 12,7%
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne 25.6 %  vs 8,7%
Zaburzenia lękowe 33,8% vs 11,9%
Zaburzenia depresyjne 8,9% vs 2,6%

Naukowcy twierdzą, że uzyskane przez nich wyniki potwierdzają hipotezę, że pracoholizm jest związany z zaburzeniami psychicznymi, choć na tym etapie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy pracoholizm jest skutkiem zaburzeń psychicznych, czy może zaburzenia psychiczne są przyczyną pracoholizmu.

Paweł Zegarow | psycholog

Cecilie Schou Andreassen, Mark D. Griffiths, Rajita Sinha, Jørn Hetland, Ståle Pallesen. The Relationships between Workaholism and Symptoms of Psychiatric Disorders: A Large-Scale Cross-Sectional Study. PLOS ONE, 2016; 11 (5).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ