Poczucie, że życie ma sens chroni Twoje serce

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że wysoki poziom poczucia sensu życia chroni serce i obniża ryzyko powstania chorób układu krążenia. Wyniki badań zostały zaprezentowane 6 marca podczas American Heart Association’s EPI Lifestyle 2015 Scientific Sessions w Balitimore.

Dotychczasowe wyniki badań podkreślają wpływ czynników psychospołecznych, takich jak lęk, depresja, optymizm czy wsparcie społeczne na zdrowie serca. Tym razem naukowcy przeanalizowali związek poczucia sensu życia, czyli specyficznego przekonania o sensowności i wartości własnego życia z ryzykiem powstania chorób sercowo-naczyniowych.

Naukowcy z Mount Sinai St. Luke’s i Mount Sinai Roosevelt przeanalizowali dane pochodzące z 10 badań naukowych, w których brało udział ponad 137 tysięcy osób. Pracami kierował dr Randy Cohen, kardiolog z Mount Sinai Medical Center.

Wcześniejsze badania wykazały, że poczucie sensu życia jest silnie związane ze zdrowiem psychicznym i dobrostanem. Metaanaliza przeprowadzona przez naukowców z Mount Sinai Medical Center dostarcza dowodów, że przekonanie o wysokiej wartości i celowości własnego życia obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu o 19%, a ryzyko śmierci z dowolnego powodu o 23%.

Wydaje się, że świadome rozwijanie przekonania o sensowności i wartości własnego życia może pozytywnie wpływać na zdrowie serca. Istotne jest przeprowadzenie dalszych badań oceniających wpływ technik modyfikujących poziom poczucia sensu życia na zdrowie – mówi dr Randy Cohen, kardiolog, koordynator zespołu badawczego.

Paweł Zegarow | psycholog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ