Poczucie sensu życia chroni Twoje serce

Wysoki poziom poczucia sensu życia jest związany nie tylko z niższym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, ale także z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci – twierdzą naukowcy z Mt. Sinai St. Luke’s-Roosevelt Hospital. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Psychosomatic Medicine Journal of Biobehavioral Medicine.

Wpływ negatywnych czynników psychospołecznych na ludzkie zdrowie, takich jak lęk czy depresja jest dobrze udokumentowany w literaturze naukowej. Dlatego zespół amerykańskich naukowców na czele z dr Randy Cohen zbadał związek poczucia sensu życia, czyli specyficznego przekonania o sensowności i wartości własnego życia z ryzykiem śmierci z dowolnego powodu oraz ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia.

Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z 10 amerykańskich i japońskich badań, w których udział wzięło ponad 136 000 uczestników (średnia wieku 67 lat). W trakcie 7 letniej obserwacji stanu zdrowia uczestników zmarło ponad 14 500 osób, a ponad 4000 uczestników doświadczyło chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Przeprowadzona metaanaliza dostarczyła dowodów, że przekonanie o wysokiej wartości i celowości własnego życia obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu o 19%, a ryzyko śmierci z dowolnego powodu o 23%.

Mimo, że mechanizm protekcyjnego wpływu poczucia sensu życia na ludzkie zdrowie wciąż jest niejasny, to naukowcy twierdzą, że celowe wzmacnianie przekonania o sensowności życia osób chorych może przyczynić się do poprawy ich stanu zdrowia.

Wydaje się, że świadome rozwijanie przekonania o sensowności i wartości własnego życia może pozytywnie wpływać na zdrowie serca. Istotne jest przeprowadzenie dalszych badań oceniających wpływ technik modyfikujących poziom poczucia sensu życia na zdrowie – mówi dr Randy Cohen, kardiolog, koordynator zespołu badawczego.

Zdaniem członków zespołu badawczego wysoki poziom poczucia sensu życia jest specyficznym buforem, który chroni organizm przed przewlekłą fizjologiczną i behawioralną odpowiedzią organizmu na stres.

Randy Cohen, Chirag Bavishi, Alan Rozanski. Purpose in Life and Its Relationship to All-Cause Mortality and Cardiovascular Events.Psychosomatic Medicine, 2015.
Paweł Zegarow | Psycholog

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ