Palenie papierosów i grubość kory mózgowej

Długotrwałe palenie papierosów może być przyczyną zmniejszania się grubości kory mózgowej. Do takiego wniosku doszedł zespół kanadyjskich i szkockich naukowców. Wyniki badań opublikowano w piśmie Molecular Psychiatry.

Zespołu naukowców z McGill University oraz University of Edinburgh, któremu przewodził dr Sherif Karama przeprowadził eksperyment, mający na celu zbadanie wpływu długotrwałego palenia papierosów na grubość kory mózgowej.

Zmniejszanie się grubości kory mózgowej jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu, jednak palenie papierosów znacznie ten proces przyspiesza. To z kolei wiąże się z szybszym spadkiem funkcji poznawczych, takich jak postrzeganie, komunikacja czy pamięć.

W badaniu wzięły udział 504 osoby, w tym 260 kobiet i 244 mężczyzn. Uczestnicy badania zostali podzieleni na 3 grupy: aktywnych palaczy, byłych palaczy oraz osoby niepalące, które stanowiły grupę kontrolną. Średnia wieku uczestników badania wyniosła 73 lata.

Okazuje się, że obecni i byli palacze w wieku 73 lat mają znacznie więcej obszarów cieńszej kory mózgowej niż osoby z grupy kontrolnej, które nigdy nie paliły papierosów. Wydaje się, że kora mózgowa u badanych, którzy zaprzestali palenia, z każdym rokiem zwiększa swoją grubość. Proces ten jest jednak powolny i tylko częściowy. Kora mózgowa u palaczy, którzy zwalczyli nałóg ponad 25 lat temu, nadal jest cieńsza niż u osób, które nigdy nie paliły – mówi koordynator badań, dr Sherif Karama, psychiatra z McGill University.

Zdaniem dr Sherifa Karamy palacze powinni być informowani, że palenie papierosów może przyspieszać proces utraty grubości kory mózgowej, który może prowadzić do pogorszenia sprawności poznawczej. Utrata grubości kory zdaje się utrzymywać nawet wiele lat po rzuceniu palenia.

Źródło: S Karama, S Ducharme, J Corley, F Chouinard-Decorte, J M Starr, J M Wardlaw, M E Bastin, I J Deary. Cigarette smoking and thinning of the brain’s cortex. Molecular Psychiatry, 2015.

Magdalena Smosarska – psycholog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ