Nudzisz się? Zjesz więcej niezdrowego jedzenia.

Ludzie, którzy doświadczają uczucia znudzenia częściej sięgają po niezdrowe przekąski – wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznej konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Naukowcy z University of Central Lancashire przeprowadzili dwa badania, w których analizowali,  w jaki sposób uczucie znudzenia wpływa na wybory żywieniowe.

W pierwszym eksperymencie naukowcy zbadali preferencje żywieniowe 52 osób. Następnie poprosili badanych o wykonanie prostego zadania, które polegało na wielokrotnym kopiowaniu powtarzających się ciągów liter, co miało wywołać u badanych uczucie znudzenia. Na koniec naukowcy ponownie zbadali preferencje żywieniowe uczestników.

W drugim eksperymencie naukowcy poprosili 45 osób o oglądanie zabawnych lub nudnych filmików. Podczas oglądania badani mieli dostęp do różnego rodzaju przekąsek, zarówno tych zdrowych, jak i niezdrowych. Przed każdym seansem i po jego zakończeniu naukowcy ważyli wszystkie miski z przekąskami, żeby sprawdzić ile jedzenia z nich ubyło.

Wyniki pierwszego badania wykazały, że ludzie doświadczający uczucia znudzenia po wykonaniu zadania byli bardziej skłonni do spożywania niezdrowej żywności bogatej w tłuszcz i cukier, takiej jak chipsy, słodycze czy dania fast food.

Wyniki drugiego badania wykazały, że ludzie oglądający nudne filmiki zjedli istotnie więcej niezdrowych przekąsek.

Zobacz też: Jedz zielone warzywa i ciesz się sprawnym umysłem oraz Chcesz schudnąć? Zmień talerze na mniejsze.

Uzyskane wyniki są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że kiedy jesteśmy znudzeni chętniej sięgamy po tłuste i słodkie pokarmy. Wyniki potwierdzają teorię mówiącą o związku uczucia znudzenia z niskim poziomem dopaminy w mózgu, która ma działanie stymulujące. Wydaje się, że ludzie doświadczający uczucia znudzenia starają się zwiększyć poziom dopaminy w mózgu poprzez spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcz i cukier – mówi członek zespołu badawczego, doktor Sandi Mann.

Paweł Zegarow | Psycholog

źródło: bps.org.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ