Nocne marki są narażone na problemy zdrowotne

Naukowcy z Korea University College of Medicine w Ansan twierdzą, że osoby charakteryzujące się wieczornym chronotypem tzw. sowy są bardziej narażone na rozwój cukrzycy, zespołu metabolicznego i pogorszenie sprawności fizycznej w porównaniu z osobami charakteryzującymi się rannym chronotypem. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Zespół naukowców z Korea Univeristy College of Medicine w Ansan na czele z dr Nan Hee Kim przeprowadził badanie mające na celu sprawdzenie czy późny okołodobowy rytm aktywności jest związany z zaburzeniami metabolicznymi, niezależnie od czasu trwania snu i stylu życia.

Okołodobowy rytm aktywności (chronotyp) jest indywidualną cechą określającą preferencje dotyczące pory snu i zwiększonej aktywności psychofizycznej w ciągu dnia. Mimo, że chronotyp jest w znacznym stopniu zdeterminowany genetycznie, to można na niego celowo wpływać np. poprzez modyfikację stylu życia.

W badaniu wzięło udział 1620 osób w wieku od 47 do 59 lat. Naukowcy do określenia chronotypu i jakości snu badanych wykorzystali psychometryczne narzędzie Morningness-Eveningness Questionnaire. Na podstawie uzyskanych wyników 480 uczestników (29,6%) zostało sklasyfikowanych jako chronotype ranny, 95 uczestników (5,9%) jako chronotype wieczorny, a pozostali uczestnicy (64,5%) jako chronotyp pośredni.

W kolejnym etapie badania uczestnicy wzięli udział w doustnym teście tolerancji glukozy. Wyniki badań ankietowych i laboratoryjnych pozwoliły naukowcom na sprawdzenie czy rodzaj chronotypu jest związany z cukrzycą, zaburzeniami metabolicznymi, sarkopenią (utratą masy mięśniowej) i otyłością.

Niezależnie od stylu życia osoby charakteryzujące się wieczornym chronotypem są bardziej narażone na wystąpienie problemów zdrowotnych takich jak, cukrzyca czy redukcja masy mięśniowej powodująca pogorszenie sprawności fizycznej niż osoby charakteryzujące się rannym chronotypem – powiedział dr Nan Hee Kim, współautor badania.

Wyniki badań wykazały, że osoby charakteryzujące się wieczornym chronotypem tzw. sowy miały wyższy poziom trójglicerydów i wyższy poziom tkanki tłuszczowej, były bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy, zespołu metabolicznego i sarkopenię w porównaniu do osób charakteryzujących się rannym chronotypem. Analiza danych wykazała również różnice między płciami: wieczorny chronotyp u mężczyzn był związany z cukrzycą i sarkopenią, wieczorny chronotyp u kobiet był związany z zespołem metabolicznym.

Źródło: Ji Hee Yu, Chang-Ho Yun, Jae Hee Ahn, Sooyeon Suh, Hyun Joo Cho, Seung Ku Lee, Hye Jin Yoo, Ji A Seo, Sin Gon Kim, Kyung Mook Choi, Sei Hyun Baik, Dong Seop Choi, Chol Shin, Nan Hee Kim. Evening Chronotype Is Associated With Metabolic Disorders and Body Composition in Middle-Aged Adults. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2015;

Paweł Zegarow | psycholog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ