Niedobór witaminy D i większe ryzyko depresji

Naukowcy z Oregon State University wykazali korelację pomiędzy niskim poziomem witaminy D, a występowaniem klinicznych objawów depresji wśród młodych kobiet. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Psychiatry Research. 

Zespół naukowców z Oregon State University na czele z profesorem Davidem Kerrem przeprowadził badanie mające na celu sprawdzenie, czy poziom witaminy D ma związek z występowaniem klinicznych symptomów depresji.

W trwającym 5 tygodni badaniu wzięło udział 185 kobiet w wieku od 18 do 25 lat. Na początku badania każdej z uczestniczek oznaczono poziom witaminy D we krwi, a następnie poproszono o wypełnienie raz w tygodniu kwestionariusza badającego poziom objawów depresyjnych.

Co ciekawe u wielu uczestniczek badania wykryto poziom witaminy D poniżej wskazanej dla zdrowia normy (wyniki poniżej normy miało 35% kobiet białych i 61% kobiet innych ras).

Wyniki przeprowadzonych badań wskazały, że istnieje związek pomiędzy niskim poziomem witaminy D, a występowaniem objawów depresyjnych wśród młodych kobiet. Naukowcy podkreślają, że wyniki te pozostawały niezależne od potencjalnie istotnych zmiennych takich, jak pora roku, aktywność fizyczna czy ilość czasu spędzanego poza pomieszczeniami zamkniętymi.

Depresja ma wiele źródeł, ale jeśli niedobór witaminy D jest jednym z nich, to jego wpływ nie jest znaczny – mówi profesor Kerr. Biorąc jednak pod uwagę stale rosnącą liczbę osób cierpiących z powodu depresji każde środki pomocne w walce z depresją mogą mieć istotny wpływ na zdrowie publiczne – dodaje.

Podsumowując, naukowcy podkreślają, że suplementy diety zawierające witaminę D są łatwo dostępne i tanie, a biorąc pod uwagę jak liczna jest grupa osób cierpiących na niedobór tej witaminy, powinna być ona przyjmowana nawet jeśli nie w związku z zaburzeniami nastroju to dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Źródło: David C.R. Kerr, David T. Zava, Walter T. Piper, Sarina R. Saturn, Balz Frei, Adrian F. Gombart. Associations between vitamin D levels and depressive Symptoms in healthy young adult women. Psychiatry Research, 2015.

Marta Janus | psycholog, seksuolog, psychoterapeuta

1 KOMENTARZ

  1. Niedobor witaminy D w czasie zycia plodowego moze powodowac zaburzenia rozwoju mozgu i prowadzic do trwalego uszkodzenia funkcji mozgowych, przez co zwieksza ryzyko wystapienia schizofrenii czy autyzmu .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ