Naukowcy zidentyfikowali geny powiązane z neurotyzmem, depresją i satysfakcją z życia

Międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował nieznane wcześniej warianty genetyczne powiązane z neurotyzmem, depresją i zadowoleniem z życia. O wynikach jednego z największych badań dotyczących wpływu genów na zdrowie psychiczne człowieka w historii nauki poinformowało pismo „Nature Genetics”.

Zespół 190 badaczy, w skład którego wchodzili psychologowie i genetycy z całego świata po przeanalizowaniu genomu 298 420 osób zidentyfikował jedenaście wariantów genetycznych powiązanych z neurotyzmem, dwa warianty genetyczne powiązane z depresją i trzy warianty genetyczne powiązane z zadowoleniem z życia. Wyniki przeprowadzonego badania rzucają nowe światło na rolę czynników genetycznych w powstawaniu zaburzeń psychicznych.

O tym, że geny mają wpływ na nasz nastrój, depresję czy neurotyzm wiemy nie od dziś. Jednak wcześniejsze badania pozwoliły zidentyfikować zaledwie kilka wariantów genetycznych powiązanych z tymi cechami  – mówi prof. Daniel Benjamin członek zespołu badawczego z Center for Economic and Social Research in the USC Dornsife College of Letters, Arts and Sciences.

Geny nie determinują w pełni naszego stanu psychicznego, choć z pewnością są jednym z czynników, które na niego wpływają. Zauważmy, że osoba posiadająca wariant genetyczny, który predysponuje ją np. do depresji może nigdy nie doświadczyć tej choroby. Pamiętajmy, że czynniki środowiskowe są równie istotne w procesie powstawania zaburzeń psychicznych – dodaje prof. Daniel Benjamin.

Mimo ogromnej skali przedsięwzięcia, przeprowadzone badanie jest jednym z nielicznych w dziedzinie genetyki behawioralenj. Naukowcy podkreślają, że jest zbyt wcześnie, żeby odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób geny wpływają na biologiczne mechanizmy leżące u podstaw nastroju i zaburzeń psychicznych. Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie z pewnością będzie celem przyszłych badań.

Paweł Zegarow | Psycholog

źródło: David Cesarini et al. Genetic variants associated with subjective well-being, depressive symptoms, and neuroticism identified through genome-wide analyses. Nature Genetics, 2016

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ