Nastoletnie matki, narkotyki i alkohol

Eksperci biją na alarm. Ponad jedna trzecia ciężarnych nastolatek w wieku od 12 do 14 roku życia deklaruje, że w ciągu ostatnich 30 dni piła alkohol lub zażywała narkotyki. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Addictive Behaviors.

Zespół naukowców z University of Texas at Austin na czele z Christopherem Salas-Wrightem przeprowadził badanie mające na celu analizę częstości stosowania substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol i narkotyki wśród nastolatków. Badanie przeprowadzono w ramach projektu the National Survey on Drug Use and Health w latach 2010 – 2012.

W badaniu wzięło udział 97850 nastolatków w wieku od 12 do 17 lat. Osoby badane podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa składała się z 810 ciężarnych nastolatek, w drugiej grupie znalazły się nastolatki nie będące w ciąży.

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że stosowanie substancji psychoaktywnych jest poważnym problemem wśród nastolatków, szczególnie wśród nastolatków będących w ciąży. Badania wykazały, że blisko 6 na 10 nastolatek w ciąży eksperymentowało z alkoholem i narkotykami w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie. Naukowcy zaobserwowali, że ciężarna nastolatki w wieku 12-14 lat częściej stosowały substancje psychoaktywne, niż nastolatki w ciąży w wieku 15-17 lat. Dodatkowo, ponad jedna trzecia (34%) wszystkich ciężarnych w wieku 12-14 lat deklarowała, że stosowała jedną lub więcej substancji psychoaktywnych w ciągu ostatnich 30 dni. Nastolatki najczęściej spożywały alkohol (16%), paliły marihuanę (14%) oraz stosowały inne nielegalne narkotyki (5%).

Stosowanie substancji psychoaktywnych przez kobiety w ciąży może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i rozwoju noworodków. Pomimo wysiłków zmierzających do zapobiegania stosowania substancji psychoaktywnych wśród nastolatków w ciąży, nasze wyniki badań sugerują, że mamy jeszcze wiele do zrobienia – mówi Christopher Salas-Wright z UT Austin’s School of Social Work.

Michael G. Vaughn z Saint Louis University’s School of Social Work, współautor badań, powiedział, że ryzyko stosowania substancji psychoaktywnych było o około 50 procent niższe wśród nastolatków w ciąży, którzy mogli liczyć na wsparcie ze strony rodziców, jak również tych, którzy wyrazili pozytywne uczucia w związku z możliwością uczęszczania do szkoły (…) To sugeruje, że warto angażować zarówno rodziców jak i nauczycieli w działaniach mające na celu zapobieganie stosowania substancji psychoaktywnych wśród nastolatków w ciąży.

Źródło: Christopher P. Salas-Wright, Michael G. Vaughn, Jenny Ugalde, Jelena Todic.Substance Use and Teen Pregnancy in the United States: Evidence from the NSDUH 2002–2012. Addictive Behaviors, 2015.

Mariusz Jaworski – psycholog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ