Fotografowanie zwiększa przyjemność z wykonywanych czynności

Osoby uwieczniające na fotografiach aktywności, w których biorą udział z reguły czerpią z nich znacznie więcej satysfakcji niż inni ludzie – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Journal of Personality and Social Psychology.

Robienie zdjęć jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Wszystko za sprawą telefonów komórkowych wyposażonych w aparaty fotograficzne, które umożliwiają nam fotografowanie w wysokiej rozdzielczości niemal każdego momentu naszego życia. Kto by przypuszczał, że to właśnie telefony komórkowe dadzą początek zupełnie nowej erze nie tylko w fotografii, ale i w badaniach naukowych?

Czy wiesz, że...
użytkownicy serwisu społecznościowego Facebook publikują na swoich profilach blisko 2 miliardy zdjęć dziennie.

Naukowcy z University of Southern California i Yale University w celu zbadania wpływu fotografowania na poziom zadowolenia z codziennych aktywności przeprowadzili serię 9 eksperymentów, w których udział wzięło blisko 2000 osób.

W każdym eksperymencie ochotnicy biorący udział w różnego rodzaju aktywnościach, takich jak wycieczki autokarowe lub jedzenie posiłków w restauracjach zostali poinformowani o możliwości robienia zdjęć podczas trwania aktywności. Następnie ochotnicy za pomocą ankiet oceniali nie tylko poziom zadowolenia towarzyszący im podczas wykonywanej aktywności, ale także ich poziom zaangażowania.

Wyniki przeprowadzonych eksperymentów wykazały, że niemal w każdym przypadku osoby robiące zdjęcia charakteryzowały się wyższym poziomem zadowolenia w porównaniu do osób, które zdjęć nie robiły.

I choć wielu z nas uważa, że skupianie się na fotografowaniu odwraca uwagę od aktywności, w której bierzemy udział i czyni ją mniej przyjemną, to przeprowadzone badania wykazały, że osoby fotografujące charakteryzują się wyższym poziomem zaangażowania. Zdaniem naukowców to właśnie zaangażowanie jest kluczowym czynnikiem, który ma największy wpływ na poziom zadowolenia z podejmowanych aktywności.

W  kolejnym eksperymencie uczestnicy zwiedzali muzeum w specjalnych okularach analizujących ruchy gałek ocznych. Po raz kolejny okazało się, ze ochotnicy robiący zdjęcia spędzili na oglądaniu wystawy więcej czasu i zarejestrowali znacznie więcej szczegółów porównaniu do osób, które nie robiły w tym czasie zdjęć.

Zdaniem naukowców robienie zdjęć może zwiększać przyjemność płynącą z udziału w aktywnościach. Jednak pozytywny wpływ fotografowania wymaga aktywnego uczestnictwa i zaangażowania w wykonywane czynności. Naukowcy podkreślają, że osoby uwieczniające na fotografiach niemal każdą chwilę swojego życia, które robią to automatycznie i bez odpowiedniego nastawienia prawdopodobnie nie doświadczą większego poczucia zadowolenia z podejmowanych czynności.

Zobacz też: Nudzisz się? Zjesz więcej niezdrowego jedzenia i 7 darmowych aplikacji, które pomogą Ci zapanować nad lękiem

Choć mogłoby się wydawać, że problem wpływu robienia zdjęć na zadowolenie z wykonywanych czynności jest błahy, to uzyskane wyniki mogą mieć praktyczne zastosowanie. Jednym z nich jest np. trening wzmacniania pozytywnych nawyków zdrowotnych.

Źródło: Kristin Diehl, Gal Zauberman, Alixandra Barasch. How Taking Photos Increases Enjoyment of Experiences.. Journal of Personality and Social Psychology, 2016.

Paweł Zegarow | Psycholog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ