Emocje w erze botoksu

Osoby, które stosują toksynę botulinową w celu niwelowania zmarszczek mają trudności z rozpoznawaniem i rozumieniem emocji widocznych na twarzach innych ludzi – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma Toxicon.

Okazuje się, że wstrzykiwanie toksyny botulinowej popularnie zwanej botoksem redukuje nie tylko zmarszczki, ale także zdolność do rozpoznawania i rozumienia znaczenia wyrazu twarzy innych ludzi. Wszystko za sprawą tymczasowego paraliżu mięśni twarzy.

Zdaniem naukowców kluczem do rozpoznawania emocji innych ludzi jest umiejętność odtworzenia wcześniej zaobserwowanych emocji w swoim ciele. Kiedy zauważamy uśmiechającą się do nas osobę bardzo często  odwzajemniamy uśmiech – robimy to niemal automatycznie. W ten sposób wrażenia czuciowe płynące z naszej twarzy pomagają nam rozpoznać i ocenić nastrój osoby, która uśmiecha się do nas albo marszczy brwi.

W eksperymencie przeprowadzonym przez Baumeister, Papa i Foroni ochotnicy zostali dwukrotnie poddani testom sprawdzającym rozumienie emocji – po raz pierwszy na dwa tygodnie przez planowanym zabiegiem wstrzyknięcia botksu oraz dwa tygodnie po zabiegu. Następnie wyniki zostały porównane z wynikami grupy kontrolnej.

Badanie wykazało, że osoby, po zabiegu wstrzyknięcia botoksu miały znacznie większe trudności z rozpoznaniem i zrozumieniem emocji widocznych na twarzach innych osób w porównaniu z osobami z grupy kontrolnej, które nie przeszły zabiegu wstrzyknięciab botoksu.

Efekt był bardzo wyraźny, jeśli obserwowane ekspresje były dość delikatne. Jeśli sygnały, np. uśmiech, były jasne i czytelne, badani nadal byli w stanie je rozpoznać, nawet po zabiegu – mówi członek zespołu badawczego Foroni.

Oczywiście, botoks nie pozbawia nas całkowicie zdolności do rozumienia emocji  innych ludzi, ale zdecydowanie tę umiejętność ogranicza. Zdaniem naukowców wyniki badań potwierdzają założenie, że umiejętność odtworzenia cudzych emocji we własnym ciele jest jednym z elementów umożliwiających nam rozumienie emocji innych ludzi.

Źródło: J.-C. Baumeister, G. Papa, F. Foroni. Deeper than skin deep – The effect of botulinum toxin-A on emotion processing. Toxicon, 2016; 118: 86.

Paweł  Zegarow | Psycholog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ