E-papierosy utrudniają zerwanie z nałogiem

Naukowcy z University of California oraz San Diego School of Medicine twierdzą, że korzystanie z e-papierosów utrudnia zerwanie z nałogiem. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie American Journal of Public Health.

Zespół naukowców z University of California oraz San Diego School of Medicine na czele z doktorem Wael Al-Delaimy przeprowadził badania mające na celu sprawdzenie, czy korzystanie z e-papierosów sprzyja zerwaniu z nałogiem.

W trwających rok badaniach wzięło udział 1000 palących osób zamieszkujących stan Kalifornia.

Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że palacze korzystajacy z e-papierosów mają o 49% mniejsze szanse na ograniczenie palenia oraz o 59% mniejsze szanse na całkowite zerwanie z nałogiem w porównaniu z palaczami, którzy nigdy nie korzystali z e-papierosów. 

Opierając się na założeniu, że palacze używają e-papierosów aby rzucić palenie, postawiliśmy hipotezę, że ci nałogowcy, którzy korzystają z tego produktu, powinni odnosić większe sukcesy w zerwaniu z nałogiem. Nasze badania wykazały, że jest wprost przeciwnie – mówi doktor Wael Al-Delaimy, koordynator badań, lekarz, szef Division of Global Public Health w Department of Family Medicine and Public Health.

Badacze podkreślają, że potrzeba dalszych badań, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego użytkownikom e-papierosów trudniej jest rzucić palenie. Może być tak, że palenie e-papierosów dostarcza organizmowi większej dawki uzależniającej nikotyny, przez co zerwanie z nałogiem staje się trudniejsze. Naukowcy mają nadzieję, że wyniki przeprowadzonych badań zwrócą uwagę organizacji rządowych na konieczność uregulowania kwestii związanych z dostępnością i korzystaniem z e-papierosów.

Wael K. Al-Delaimy, Mark G. Myers, Eric C. Leas, David R. Strong, C. Richard Hofstetter. E-Cigarette Use in the Past and Quitting Behavior in the Future: A Population-Based Study. American Journal of Public Health, 2015.

Magdalena Smosarska | psycholog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ