E-papierosy nie są obojętne dla zdrowia

Naukowcy z Norwegian Institute of Public Health twierdzą, że używanie e-papierosów nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia palaczy i osób przebywających w ich otoczeniu. Szczegółowe informacje na temat zagrożeń związanych z używaniem e-papierosów zostały opublikowane w tegorocznym raporcie NIPH. 

Odkąd e-papierosy pojawiły się na rynku liczba ich użytkowników stale rośnie. Specjaliści biją na alarm, wraz ze wzrostem dostępności e-papierosów rośnie również liczba palących wśród młodych ludzi.

Wnioski z raportu NIPH:

  • E-papierosy i tradycyjne papierosy mają taką samą zawartość nikotyny, dlatego używanie e-papierosów niesie ze sobą takie same ryzyko dla zdrowia związane ze stosowaniem nikotyny.
  • E-papierosy są pozbawione toksycznych substancji smolistych, dlatego używanie e-papierosów niesie ze sobą mniejsze ryzyko zachorowania na raka płuc.
  • Wpływ długotrwałego używania e-papierosów na zdrowie palaczy i osób z ich otoczenia nie jest wciąż znany.
  • Osoby przebywające w otoczeniu e-palaczy są narażone na wdychanie nikotyny tak samo jak bierni palacze.

W Norwegii duża część palaczy i byłych palaczy używa e-papierosów. Pojawia się pytanie, czy będzie to powodem większej dostępności e-papierosów. Ważne jest, aby nie dopuścić do rozpowszechnienia się trendu używania e-papierosów wśród młodzieży i młodych dorosłych – mówi Dr. Camilla Stoltenberg, dyrektor generalny Norwegian Institute of Public Health.

Badacze podkreślają, że e-papierosy są stosunkowo krótko na rynku i potrzebne są rzetelne, długoletnie badania na temat ich wpływu na organizm. Oszacowanie ryzyka stosowania e-papierosów opiera się głównie na ocenie poszczególnych składników e-papierosów.  Na rynku jest wiele typów e-papierosów, z różną zawartością nikotyny  i innych składników. Jeśli e-papierosy w Norwegii i innych krajach urządzenia te są legalnie sprzedawane, ich użytkowanie i ewentualne negatywne skutki powinny być monitorowane badaniami.

Źródło: Norwegian Institute of Public Health. "E-cigarette use is not risk-free." ScienceDaily. ScienceDaily, 14 April 2015. <www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150414083724.htm>.

Katarzyna Szybalska | psycholog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ